Najczęstsze powody rozwodów

Redakcja

Dlaczego ludzie się rozwodzą? Na początku związku chcą być ze sobą już na zawsze, kochać się, wspierać i nigdy nie opuszczać, aż nagle coś zaczyna się psuć a w miarę upływu czasu i kolejnych kłótni nieuchronnie dążą do spotkania na sprawie rozwodowej.

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów i jak minimalizować ryzyko? Oto kilka przykładów:

Zdrada – jest to częsty powód rozwodu i właściwie ciężko tutaj o jakieś środki zapobiegawcze. Najważniejszy fakt o którym musi pamiętać osoba zdradzona jest taki, że nie jest temu winna. Jeśli partner lub partnerka cię zdradziła nie obwiniaj się chociaż często w takim przypadku poczucie własnej wartości spada. Jeśli partner związał się z tobą to najczęściej oznacza to, że jesteś w jego kanonie piękna i podobasz mu się. Do zdrady dochodzi w różnych okolicznościach a osoba zdradzająca może argumentować ten fakt na różne sposoby: ciekawością, pociągiem seksualnym, alkoholem.

Nieważne jaki jest powód, zdrada to bardzo bolesne doświadczenie dla osoby zdradzanej i pozostaje w pamięci na zawsze a decyzja o tym, czy wybaczysz zdradę bliskiej osobie należy tylko i wyłącznie do ciebie. Oczywiście o wiele łatwiej jest wybaczyć ten fakt i spróbować odbudować relację jeśli zdarzenie było jednorazowe a partner stara się w jakiś sposób naprawić swój błąd i widać, że żałuje. W takich okolicznościach możesz spróbować dać wam drugą szansę, ale pamiętaj, że wiąże się to z dużym wysiłkiem emocjonalnym i prawdopodobnie nigdy nie będzie między wami już tak jak przed zdradą. Zdradziłam męża – Jeśli nie masz pewności czy twój partner jest ci wierny, ale masz przypuszczenia że może cię zdradzać porozmawiaj z nim. Być może ta rozmowa wyjaśni sporo między wami i pomoże uniknąć zdrady. Jeśli jednak partner kłamie, zdradza się regularnie to nie łudź się że się zmieni. Czasami lepiej dla własnego zdrowia psychicznego odpuścić walkę o związek niż mieć nadzieję na poprawę relacji, która może nigdy nie nastąpić.

złamane serce

Nadużywanie alkoholu to kolejny częsty powód do rozstania. Alkoholizm to uzależnienie, choroba z którą osoba uzależniona ma szansę wygrać tylko wtedy, jeśli sama naprawdę będzie tego chciała. Częste zaglądanie do kieliszka może być spowodowane wieloma czynnikami i ciężko to przezwyciężyć. Jeśli bliska ci osoba co raz częściej szuka pocieszenia w alkoholu i zaczynasz mieć podejrzenia, że może być uzależniona skontaktuj się ze specjalistą od leczenia uzależnień. Postaraj się porozmawiać z osobą uzależnioną i zaproponuj terapię. Odbywają się również spotkania terapeutyczne dla bliskich osób uzależnionych więc możesz również wziąć w niej udział, ponieważ bez takiej terapii bardzo ciężko jest samemu udźwignąć ten problem i poradzić sobie z uzależnieniem partnera czy partnerki.

Niezgodność charakterów to również nierzadki powód rozpadu małżeństwa. Jeśli w twoim małżeństwie dochodzi do kłótni ponieważ nie możecie zgodzić się w wielu kwestiach być może oznacza to właśnie, że wasze charaktery znacznie różnią się od siebie. Takie sytuacje konfliktowe mogą być spowodowane innym spojrzeniem na świat, odmiennymi poglądami i tego typu czynnikami. Niezgodność charakterów prowadzi do wygaśnięcia więzi uczuciowej a to z kolei do rozwodu. Jeśli często się kłócicie nie bagatelizujcie problemu. Spróbujcie porozmawiać i wspólnie znaleźć wyjście z problemu. Szanujcie nawzajem swoje zdanie nawet jeśli się z nim nie zgadzacie. Spróbujcie dojść do porozumienia i nie naskakiwać na partnera.

Niedobór seksualny również pojawia się na liście częstych powodów rozpadów małżeństw. Na ten problem narażeni są szczególnie partnerzy którzy przed ślubem nie uprawiali ze sobą seksu. Jeśli w waszym życiu seksualnym nie układa się dobrze, nie jesteście z niego zadowoleni koniecznie porozmawiajcie o problemie. Spróbujcie wypracować rozwiązania, poszukajcie porady u seksuologa który pomoże wam rozwiązać problem.

zdrada

Odmienne potrzeby dotyczące posiadania dzieci. Jest to problem poważny i ciężki do rozwiązania. Jeśli jedna strona pragnie dzieci a druga kategorycznie odmawia może być to powodem rozwodu. Ciężko tutaj dojść do kompromisu jeśli jeden z partnerów czuje silny instynkt i chęć posiadania dziecka a drugi ich nie lubi bądź po prostu nie chce mieć. Aby zapobiec takim sytuacjom najlepiej jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego porozmawiać na ten temat i wysłuchać wizji partnera na temat życia rodzinnego.

Powyższe powody rozpadu małżeństwa występują często a każdy z nich jest trudny do przezwyciężenia. W każdym małżeństwie są lepsze i gorsze momenty, warto pamiętać o uczucia które łączy małżonków i starać się dojść do porozumienia i rozwiązania problemów. Wiąże się to jednak z dużym wyzwaniem i obciążeniem emocjonalnym. Wymaga cierpliwości i starań. Czasami jednak nie da się naprawić relacji i lepiej odpuścić niż tkwić w nieudanym małżeństwie.

Related Posts

Zostaw komentarz