Charakterystyka szkła kryształowego

Redakcja

Szkło kryształowe, nazywane zamiennie ołowiowym to odmiana bezprawnego tworzywa, wykorzystywanego do produkcji elementów dekoracyjnych oraz kompletów stołowych. W jego składzie znajduje się ponad 18% tlenku ołowiu, co czyni je niezwykle elastycznym materiałem podczas rzeźbienia. Gotowe produkty, wykonane ze szkła kryształowego są natomiast trwałe i odporne na uszkodzenia.

Zalety szkła kryształowego

Szkło ołowiowe potocznie nazywa się także kryształem. Dzięki dosyć dużej zawartości ołowiu w jego składzie chemicznym materiał ten jest podatny na formowanie w procesie produkcji różnych przedmiotów. Metal ten zapewnia producentom łatwe rzeźbienie w szkle i zlepianie ze sobą poszczególnych elementów. Wprowadzenie ołowiu do tworzywa zmienia wiele właściwości fizycznych szkła.

– “Taki skład chemiczny kryształu wpływa, między innymi na jego specyficzny połysk. Dzięki temu można go wykorzystać do produkcji wyrobów dekoracyjnych i elementów zastawy stołowej” – informuje jeden ze specjalistów sklepu internetowego Porcelana24.pl. Poza tym zawartość ołowiu powoduje rozszczepianie światła w szkle, co stanowi jego dodatkowy atut jako tworzywa ozdobnego. Szkło ołowiowe charakteryzuje się też odpornością na promieniowanie krótkofalowe i ma zmniejszoną podatność na przewodzenie elektryczne skośne.

Tworzywo tego rodzaju wytwarza się głównie z krzemionki piaskowej, saletry potasowej, minii ołowiowej, potażu oraz arszeniku.

Zastosowanie szkła kryształowego

Szkło ołowiowe charakteryzuje się elegancją oraz szykownością. Z tego powodu, wykorzystywane jest głównie do produkcji elementów dekoracyjnych, jednak można nabyć także inne wyroby wykonane z tworzywa tego rodzaju. Dzięki możliwości przycinania i formowania tego materiału na różne sposoby producenci oferują szeroką gamę asortymentu, do którego należy zaliczyć:

  • komplety szkła stołowego,
  • komplety do napojów, w tym likierów i nalewek,
  • butelki,
  • pucharki do lodów,
  • salaterki,
  • świeczniki,
  • karafki,
  • żyrandole i wiele innych.

Produkty wykonane z kryształu można odróżnić od tych wykonanych ze zwykłego szkła na podstawie kilku czynników. Kryształ, dzięki zawartości wspomnianego już kilkakrotnie ołowiu jest materiałem cięższym i dużo bardziej przejrzystym niżna przykład szkło sodowo-wapniowe czy borokrzemowe. Poza tym kryształ wydaje wysoki dźwięk, podobny do dzwonka, który jest bardzo charakterystyczny dla tego tworzywa.

Wszelkie wyroby ze szkła kryształowego sprawdzą się nie tylko jako ozdoby w każdym domu, ale będą także doskonałym pomysłem na prezent.

Related Posts

Zostaw komentarz